Żłobek i przedszkole – czy warto oddać do niego dziecko?

Żłobek i przedszkole to pierwsze miejsce, w którym dziecko ma szansę na towarzystwo rówieśników w ramach zorganizowanej odgórnie opieki. Dzieci już o 6 tygodnia życia mogą być oddawane do żłobka. Często to rozwiązanie jest wybierane przez matki, którym zależy na tym, aby zlecić profesjonalistom opiekę nad swoimi pociechami i móc wrócić szybko do pracy. Bez względu na powód tego powrotu warto wiedzieć, że taka możliwość istnieje i nie obawiać się o swoją pociechę. Dziecko, które najpierw uczęszcza do żłobka, szybciej odnajdzie się wśród rówieśników w przedszkolu i w szkole.

Opieka nad dziećmi

W żłobkach i przedszkolach pracują doświadczeni nauczyciele, którzy w profesjonalny sposób podchodzą do potrzeb dziecka. Oddając dziecko do takiej placówki mamy pewność, że będzie ono miało zapewnioną odpowiednią troskę zarówno pielęgnacyjną jak i w zakresie pożywienia. Ponadto w żłobkach i przedszkolach są często organizowane różnorodne zajęcia dla starszych pociech. Ze względu na dużą różnicę w potrzebach dzieci bardzo małych, a już kilkuletnich prowadzone są odmienne zalecenia dla poszczególnych grup.

Jeżeli nasze dziecko ma 2-3 lata możemy mieć pewność, że oprócz stymulacji społecznej, zostanie mu dostarczona odpowiednia ilość wiedzy, dopasowanej do jego umiejętności. Prym w tym względzie wiodą placówki prywatne, które oferują wyjątkowe zajęcia, np. logopedyczne, z nauki języków obcych albo plastyczne.  Decydując się na skorzystanie z oferty takiego żłobka czy przedszkola mamy pewność, że nasze dziecko ma kontakt z tym czego potrzebuje, aby się prawidłowo rozwijać.

Wyżywienie dzieci

przedszkole

Dziecięce brzuszki są wrażliwe na pokarmy, dlatego w przedszkolach prowadzi się specjalistyczny catering. Potrawy o niewielkiej ilość przypraw, robione z ekologicznych składników, a także unikanie produktów uczulających stanowi podstawowe zasady odżywiania małych dzieci. Warto przed zapisaniem dziecka do przedszkola/ żłobka dowiedzieć się jakie pokarmy będą mu podawane. Na tym etapie możemy także zgłosić zauważone alergie lub poprosić o specjalną dietę dla pociechy.

Dlaczego warto oddać dziecko do żłobka?

Do przedszkola uczęszcza znaczna większość dzieci. Zdania na temat zasadności żłobków są jednak różne. Nie da się ukryć, że ta instytucja edukacyjna pomaga rodzicom, szczególnie mamom w szybszym powrocie do pracy i zapewnia profesjonalną opiekę w cenie niższej niż zatrudnianie niani. Ponadto warto wspomnieć o niezwykle istotnym czynniku społecznym – dziecko w żłobku ma stały kontakt z innymi dziećmi i dorosłymi, a dzięki temu łatwiej nawiązuje kontakty i jest mniej bojaźliwe.

Ma to dalekosiężne zalety w przyszłości dziecka. Dzieci, które były w żłobkach znane są ze swojej zaradności – dużo szybciej umieją korzystać z toalety czy dmuchać nos. Niektórzy rodzice jedynie ze względu na te zalety postanawiają oddać dzieci do żłobka, aby zapewnić pociesze możliwość rozwoju umiejętności miękkich.

W żłobkach dzieci mają także szansę na zdobywanie umiejętności przez zabawę. Nauka języka obcego nie zawsze może być prowadzona przez rodzica – w żłobku malec stale obcuje z językiem, uczy się nowych słów i zwrotów niemal bez wysiłku.

Comments are closed.