W jakich sytuacjach konieczne jest odkażenie pomieszczenia?

Mimo że z biegiem lat dbanie o higienę i czystość znacznie się polepszyło, to niestety wszystkie bakterie, grzyby i inne drobnoustroje dalej są obecne praktycznie wszędzie. Mogliśmy to odczuć, zwłaszcza w apogeum pandemii koronawirusa, gdy, mimo iż praktycznie wszyscy nosili maseczki i rękawiczki, to wirus rozprzestrzeniał się z prędkością światła.

Wszystko za sprawą zanieczyszczonego powietrza i niedokładności w dezynfekcji przestrzeni, z którą dużo ciężej jest sobie poradzić. Ale czy na pewno?

Skuteczna dezynfekcja

Przyjęło się, że aby skutecznie oczyścić przestrzeń, wystarczy umyć meble i przedmioty odpowiednim detergentem oraz zainwestować w oczyszczacze powietrza czy płyn do dezynfekcji. Jest to jakiś sposób, aczkolwiek na dłuższą metę mało skuteczny, gdyż wiele bakterii i wirusów lubi się ukrywać w trudno dostępnych miejscach, gdzie środki czyszczące nie docierają.

Wówczas, aby dezynfekcja była odpowiednio skuteczna, należy zainwestować w droższe preparaty lub nawet urządzenia dezynfekujące, które w co najmniej 80% usuną obecne zanieczyszczenia.

Gdzie przeprowadza się dezynfekcję?

Najczęściej rzecz jasna w szpitalach, przychodniach i innych gabinetach zabiegowych, gdzie człowiek bardzo często ma bezpośredni kontakt z zarazkami.

Ponadto cykliczne dezynfekcja jest wskazana również w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, punktach gastronomicznych, czy budynkach oświaty.

A zatem usuwanie zanieczyszczeń jest wymogiem w praktycznie wszystkich miejscach publicznych, ponieważ często obecność ludzi, kontakt z narzędziami wielokrotnego użytku oraz praca z żywnością to sytuacje, gdy zwykłe sprzątanie nie wystarczy i konieczne jest odkażanie.

Dezynfekcja przestrzeni mieszkalnej

Czasami nawet w domach, mieszkaniach i lokalach konieczne jest porządne odkażanie. Jest ono wskazane, gdy:

  • Ściany uległy za grzebieniu
  • Ciężko jest pozbyć się czynników alergennych z powietrza
  • Przynajmniej jeden z domowników przebył wirusową chorobę
  • W pomieszczeniu przez długi czas przebywała osoba przewlekle chora

Ten ostatni przykład wiąże się z jednym z najczęstszych powodów dezynfekcji mieszkań, czyli ze sprzątaniem po zmarłym.

Jak opróżniać mieszkania po zmarłych?

Zanim jednak przystąpi się do odkażenia pokoju, w którym przebywała zmarła osoba, należy pozbyć się lub względnie oczyścić wszystkie przedmioty, z którymi miała ona kontakt.

W obliczu żałoby jest to ciężkie zadanie, ponieważ trzeba się pozbyć wszystkich śladów obecności bliskiej nam osoby. W tym działaniu chodzi jednak o nasze bezpieczeństwo i usunięcie wszystkich drobnoustrojów, które wytwarza nieżywy organizm.

Opróżnianie mieszkań po zmarłych to także owa dezynfekcja, która uchroni osoby przebywające przez dłuższy czas w pokoju zmarłego od możliwych infekcji.

Jak wykonać skuteczną dezynfekcję?

W tym celu bardzo często zamawia się specjalną firmę, która na zlecenie odkazi nam daną przestrzeń i powietrze za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak:

  • Ozonatory – wykorzystujące ozon do utlenienia powietrza i usunięcia wszystkich zanieczyszczeń oraz zapachów.
  • Lampy UV-C – które dzięki promieniowaniu UV są w stanie usunąć wszelkie roztocza, grzyby, wilgoć itd.
  • Oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA – oczyszczające powietrze dużo skuteczniej niż zwyczajne oczyszczacze.

Natomiast jeśli chcemy wykonać te infekcje na własną rękę, wówczas należy zainwestować w specjalne środki i płyny odkażające. Są to najczęściej substancje na bazie chloru nadtlenku, wodoru, fenolu lub średnio stężonego alkoholu etylowego. Dlatego też podczas ich używania zalecane jest chronienie skóry oczu, a nawet dróg oddechowych, by nie narazić się na dość nieprzyjemne skutki uboczne wynikające z kontaktu z tymi środkami.

Ponadto przy niektórych środkach zaleca się wynoszenie wszystkich roślin i wyprowadzanie zwierząt z odkażanego pomieszczenia przynajmniej na kilka godzin, by unoszące się w powietrzu związki tych środków dezynfekujących mogły się w pełni ulotnić.

Jak można zauważyć, odkażanie pomieszczeń, czy to użytku publicznego, czy mieszkalnego, jest nie lada wyzwaniem. Zwykłe środki czyszczące dostępne w sklepach nie zawsze usuwają unoszące się w powietrzu drobnoustroje. Dlatego też coraz częściej sięga się po środki profesjonalnej dezynfekcji, które, mimo że początkowo mogą być dla człowieka niebezpieczne, to po ich zastosowaniu z pewnością polepszą jego samopoczucie dzięki dokładnemu oczyszczeniu i odświeżeniu przestrzeni, w której przebywa na co dzień.

You Might Also Like