Terapia małżeńska i terapia dla par – kiedy warto z nich skorzystać?

terapia małżeńska targówek

Terapie dla małżeństw oraz dla par jest dzisiaj dość częstym zjawiskiem. Obecnie, stale zwiększa się liczba gabinetów, w których możliwe jest przeprowadzanie takiej terapii. Rozwiązanie to jest najczęściej najlepsze dla tych, którzy nie potrafią się sami pogodzić.
Powody terapii dla par są różnorodne. Często, pary i małżeństwa decydują się na skorzystanie z pomocy specjalisty, by uratować swoje małżeństwo i poprawić wzajemne relacje. Do częstych powodów, należą między innymi aspekty dotyczące dzieci. Jeśli małżeństwa codziennie kłócą się ze sobą przy dzieciach, należy to naprawić dla dobra pociech. Wbrew pozorom, dzieci znoszą bardzo źle nieprawidłowe relacje swoich rodziców.
Dodatkowo, terapia dla par przeprowadzana jest, gdy panują nieprawidłowe lub wręcz ‘chore’ relacje z teściami. Decydując się na wstąpienie w związek małżeński z drugim człowiekiem, trzeba koniecznie znać jego rodzinę, a zwłaszcza rodziców. Jeśli mimo wszystko, zostajemy małżeństwem, a męcząca sytuacja się nie zmienia, należy szybko znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Często, powodem rozpoczęcia terapii dla par, jest obecność złych nawyków wyniesionych z domu.Niekiedy zdarzają się takie sytuacje jak zdrady lub napady chorobliwej i niekontrolowanej zazdrości. Pary, które borykają się z takimi problemami, często nie umieją razem rozwiązać tego problemu z wiadomych względów.

Jakie są cele takiej terapii?

Przede wszystkim, terapia dla par ma na celu wypracowanie pewnych wzorców i pozbycie się złych nawyków. Pary, które decydują się na taką terapię, mają duże szanse na rozwiązanie swojego wspólnego problemu. Wspólna decyzja o naprawieniu błędów jest pierwszym krokiem do pozbycia się problemów małżeńskich. Na terapii można również nabrać dystansu do pewnych spraw i zrozumieć się nawzajem. Terapeuta ma za zadanie wpłynąć na naszą relację i na jej postrzeganie.

terapia małżeńska praga południe
Tu znajdziesz potrzebną pomoc:http://www.psychologolesnica.pl

Kiedy pora na terapię dla par?

Jeśli zauważymy poważne problemy, które mają miejsce od dawna w relacji z naszym małżonkiem lub narzeczoną, warto spróbować najpierw o tym porozmawiać, jeśli nam zależy na tej relacji. Bywają jednak sytuacje, w których nie da się porozumieć z drugą osobą, wobec czego należy zastosować poważniejsze środki. Terapia dla par i małżeństw, jest często jedynym wyjściem z problemu. Niezrozumienie prowadzi do większości kłótni i nawet do rozstań. Warto jednak zawalczyć o relację i drugą osobę, jeśli chcemy nadal ze sobą żyć.
Wiele osób ratuje swoje małżeństwa ze względu na dzieci. Jest to co prawda szlachetny powód, jednak warto zastanowić się nad tym, jak odnosimy się do siebie w obecności naszych dzieci. Terapeuta pozwala nam zrozumieć nasze błędy i złe nawyki. Dodatkowo, dzięki regularnym sesjom i zaangażowaniu obu stron, możliwe jest wypracowanie lepszych zachowań.
Ratowanie związku czy małżeństwa jak najbardziej jest możliwe dzięki takiej terapii. Obecnie, terapeuci stosują nowoczesne i opracowane metody prowadzenia rozmów, które pomagają skłóconym małżeństwom i parom. Terapia dla par i małżeństw odniesie spodziewany efekt, gdy para będzie w nią zaangażowana.

Obecnie, duża liczba małżeństw i par uczęszcza na terapię. Jej skuteczność jest na tyle wysoka, że ilość stałych bywalców w gabinetach nie brakuje. W terapii istotne jest na samym początku wybranie odpowiedniej osoby, która będzie udzielała nam porad. Każdy problem można rozwiązać, więc przede wszystkim terapeuta powinien mieć pozytywne nastawienie co do naszej relacji.