Chcesz zwalczyć pluskwy? Sprawdź co najlepiej zrobić
Problemy z owadami – jak zwalczać pluskwy?
Nie od dziś wiadomo, ze obecność w domu nieproszonych gości w postaci owadów jest uciążliwa. Od wieków ludzie wymyślali coraz to nowsze sposoby do walki z nimi. Sposoby te, były przekazywane kolejnym pokoleniom i odpowiednio przez ulepszane. Używanie długodystansowo tego samego środka chemicznego do walki z owadami pasożytniczymi powodowało, ze owady te w kolejnych pokoleniach nabierały odporności, a samo ich zwalczanie przynosiło coraz gorsze efekty. Przykładem owada pasożytniczego, którego bardzo trudno zwalczyć jest pluskwa domowa (Cimex lectularius). Osoby, które nigdy nie przeżyły inwazji tego pluskwiaka, nie będą w stanie zrozumieć jak ciężka jest z nim walka. Jeśli jednak to my będziemy tymi nieszczęśnikami, których nawiedziły pasożyty zewnętrzne zastanówmy się jak najlepiej je zwalczyć. Zwalczanie pluskiew, jak również każdego innego pasożyta zewnętrznego nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Bardzo ważne jest dokładnie poznanie jego biologii. Podjecie odpowiednich kroków, aby wyprosić niechcianego gościa z domu, znając jego cykl życiowy i przystosowanie do otaczającego środowiska daje gwarancje sukcesu.
Dlaczego walka z pluskwami jest taka trudna?
Pluskwy domowe funkcjonują podobnie do komarów, to znaczy żywią się krwią innych zwierząt ciepłokrwistych. Posiadają aparat gębowy klująco-ssący, który umożliwia im wkłucie się pod skore żywiciela i zassanie jego krwi. Robią to przy wykorzystaniu specjalnej substancji znieczulającej. Dzięki niej żywiciel nie czuje momentu ukąszenia, a ślady zauważa dopiero rano. Są to liczne male, czerwone punkciki, które mocno swędzą. Pozostaje sobie zadać pytanie dlaczego nie zauważamy ukąszenia za dnia, a dopiero po wstaniu z łózka? Tutaj również na przeciwko wychodzi nam biologia. Otóż pluskwy domowe prowadza nocny tryb życia. Za dnia chowają się głównie w meblach tapicerowanych, w szczelinach podłogi, za tapetami a także w łózkach, zasłonach i dywanach. Zwalczanie pluskiew zazwyczaj w pierwszym przypadku zaczyna się wyrzuceniem materaców i dywanów oraz dokładnym sprzątaniem, często przy użyciu myjki parowej. Jednakże po jakimś czasie, pluskwy powracają i historia się powtarza. Można zatem stwierdzić, ze zwalczanie pluskiew w warunkach domowych jest niezwykle trudne.
Pluskwy posiadają bardzo wrażliwe czułki, które umożliwiają im wykrywanie swoich żywicieli po zapachu lub cieple. Haczyki na ich stopach dają gwarancje swobodnego poruszania się po nierównych powierzchniach. W sytuacjach stresowych pluskwy wydzielają oleisty płyn, którego won ma charakterystyczny zapach zgniłych malin. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ich obecności w naszym domu. Najlepszym rozwiązaniem przy zwalczaniu pluskiew jest skorzystanie ze specjalistycznych firm. Dają one prawie stuprocentowa gwarancje skuteczności. Pracownicy takich firm zazwyczaj przeprowadzają dezynsekcje kilka razy w ciągu miesiąca ze względu na cykl życiowy pluskiew, a ten często wynosi około dwóch miesięcy od jaja do dorosłego osobnika w korzystnych warunkach bytowych. Jeśli takie warunki są złe pluskwy domowe potrafią hibernować nawet przez okres trzech miesięcy. Pomoc zewnętrznej firmy specjalistycznej przy zwalczaniu pluskiew jest wiec nieoceniona, Taka pomoc uwolni nas o tych małych nieproszonych gości.