Kiedy pomoc psychoterapeuty jest niezbędna
Profesjonalny psychoterapeuta na wagę złota
Psychoterapeuta to osoba, która ma za zadanie pomóc swoim klientom przejść przez trudne chwile w ich życiu, przygotować się do podjęcia ważnej życiowej decyzji lub aby wspierać pary w kryzysie. Często jest to po prostu osoba, z którą można szczerze porozmawiać – i dla wielu osób jest najważniejszy aspekt terapii – rozmowa z kimś, kto potrafi zachować obiektywizm i dystans, oraz kto potrafi pomóc spojrzeć na dany problem z zupełnie innej strony.
Jednak oczywiście nie trzeba czekać na kryzys w życiu osobistym, intymnym czy zawodowym, aby udać się do tego rodzaju specjalisty. Prawdę mówiąc, obecnie coraz więcej osób korzysta z usług psychoterapeuty nawet jeśli w ich życiu wszystko jest w porządku. Dlaczego się na to decydują? Przede wszystkim jest to doskonały sposób, aby na spokojnie przyjrzeć się sobie i odkryć w pełni swoją osobowość. Poznawanie swoich zalet i wad, praca nad sobą i podejmowanie wysiłku i ćwiczeń, aby się rozwijać – to droga do tego, aby stać się bardziej świadomym siebie.
Psychoterapia w leczeniu zaburzeń
Są także sytuacje, kiedy pomoc psychoterapeuty nie jest jedynie kwestią pracy nad sobą, ale autentyczną, niezbędną pomocą psychologiczną. Dzieje się tak w przypadku, gdy u kogoś stwierdzone zostają zaburzenia albo cierpi on z jakiejś przyczyny. Nie zawsze musi to być choroba psychiczna – czasem cierpienie psychiczne powoduje ból po stracie bliskich, czasem przykrości doznawane ze strony innych osób, czasem powodem jest przeżyta trauma czy silny stres. Psychoterapeuta jest tą osobą, która pomaga swoim klientom wychodzić z trudnego stanu i ułatwia im normalne funkcjonowanie.
W przypadku zaburzeń natury psychologicznej terapia jest jednym ze sposobów leczenia, obok ścieżki farmakologicznej. Połączenie terapii z efektami działania leków pozwala lepiej zapanować nad objawami choroby oraz stopniowo je przezwyciężać. Podczas gdy leki stymulują układ nerwowy, terapia sięga przyczyn zaistniałego stanu i pozwala eliminować kolejne etapy choroby oraz rozwiązywać problem u źródła.
Niezależnie od tego, czy dana osoba cierpi na depresję lub schizofrenię, chorobę dwubiegunową afektywną, czy na nerwicę, terapia może przynieść duże efekty. Warunkiem jest osobiste zaangażowanie chorego i podjęcie choćby minimalnej pracy nad sobą w celu pokonania swojej przypadłości.